História robotických vysávačov

História robotických vysávačov

História autonómneho vysávania je pomerne krátka. Priekopníkom robotického vysávania bol model Trilobite od švédskej spoločnosti Electrolux. Jeho prototyp bol prvýkrát predstavený v televíznej šou BBC “Svet zajtrajška” v roku 1996. Neskôr, konkrétne v roku 2001, sa stal prvým komerčne dostupným autonómnym robotickým vysávačom.

Už Trilobite využíval na čistenie nielen saciu silu, ale aj kefky na ťažko dostupné či príliš znečistené miesta. Mapoval miestnosti a vyhýbal sa prekážkam vďaka ultrazvukovým senzorom (ktoré boli v jeho druhom vydaní obohatené o infračervené senzory). Dokonca sa už vedel sám nabíjať tak, že si úplne samostatne našiel základňovú stanicu, do ktorej sám vošiel v prípade, že dokončil čistenie zvereného priestoru alebo sa jeho batéria vybíjala. Nádobu na nečistoty si ale samozrejme sám vyčistiť nevedel, takže jej naplnenie aspoň nahlas a zreteľne signalizoval jeho majiteľovi.

Trilobiteovi ste mohli jasne určiť priestor, v ktorom sa má pohybovať, pomocou magnetických pásikov (takzvaných umelých stien). Prvá generácia však bola pomerne “hlúpa” a tak mohla napríklad spadnúť zo schodov, keďže ich jednoducho nevedela zaznamenať. To zmenili až infračervené senzory v druhej generácii.