Letné upratovanie: S týmito trikmi ušetríte kopu času!

Letné upratovanie: S týmito trikmi ušetríte kopu času!

Slniečko príjemne hreje, leto je v plnom prúde a nadišiel najvyšší čas na upratovanie. Striaslo vás pri slove upratovanie? Žiadny strach. S našimi trikmi strávite nad upratovaním len tretinu času a váš byt či dom sa bude lesknúť sviežosťou a čistotou. Budete na to potrebovať len dobrú organizáciu a pár šikovných rád.

Začnite odhora

Možno sa vám to zdá šialené, avšak veľmi praktické. Najmä ak nechcete tú istú činnosť robiť dvakrát. Najlepšom voľbou pre vás teda bude, ak v každej miestnosti začnete s upratovaním smerom od stropu k podlahe. To znamená, že najskôr bude poometajte kúty a steny (napríklad od pavučín), potom sa pustite do dôkladného umytia osvetlenia a potom prejdite k oknám. Tým, že sa im nejaký čas budete venovať, aj poriadne vyvetráte. Takže o jeden dôvod (a dokonca zdraviu prospešný) prečo umyť okná viac. Nuž a posledné, čo vám ostáva, je povysávať a poutierať všetky stoličky od prachu. Na utretie prachu použite vždy navlhčenú handru, nikdy nie suchú, pretože prach len rozvírite a nezbavíte sa ho.

Ako na okná? Poradíme vám

Čo je pýchou každej dobrej gazdinej? No predsa krásne a žiarivo čisté okná! Chcete, aby vám ich závideli všetky susedky? Tak v tom prípade sa riaďte našimi zaručenými tipmi. Stačí 5 jednoduchých krokov a vaše okná budú vyzerať, akoby v nich nebolo žiadne sklo.

Krok číslo 1.

Najskôr začnite s čistením okenných rámov a samotných skiel vodou zmiešanou so saponátom. Ak sú rámy vašich okien biele, skvelo vám poslúži aj krémový čistič, obsahujúci mikročastice, ktorý bielu ešte viac zvýrazní.

Krok číslo 2.

Umývajte okná na americký spôsob – keď je zamračené, ale neprší. Okná vám tak pod vplyvom slnečných lúčov neschnú tak rýchlo a vy budete mať dosť času na to, aby ste ich zotreli gumovou stierkou. A ak patríte medzi umývacích pedantov, rohy skiel vyčistite vatovými tyčinkami.

Krok číslo 3.

Vyskúšajte obyčajné noviny. Samozrejme, sú v nich aj nejaké nevýhody, ako napríklad zanechávanie tlače na rukách či krátka životnosť, ak sa namočia, avšak vysoký lesk bez šmúh, ktorý po sebe zanechajú, stojí za to.

Krok číslo 4.

Na to, aby sa vaše okná leskli už z diaľky, nemusíte kupovať drahé čistiace prostriedky a vyrobte si vlastný. Veľkú šálku vody zmiešajte so šálkou liehu a lyžicou octu. Zázračnú zmes nalejte do rozprašovača a môžete ísť na to.

Krok číslo 5.

Krok číslo päť je najjednoduchší, aj keď trochu drahší. Zaplaťte si upratovaciu službu, ktorá vám okná umyje rýchlo a profesionálne.

Máte podlahu? Stavte na robotický mop

Absolútnou novinkou, ktorá na slovenský trh dorazila len nedávno, sú robotické mopy. To znamená, že zatiaľ čo vy budete upratovať ďalšiu miestnosť, mop sa postará o vašu podlahu v predchádzajúcej bez toho, aby ste čo i len pohli prstom. Pravda, klameme. Musíte ho zapnúť.

Na čistiacu hlavu robotického mopu Braava založíte handričku z mikrovlákna, položíte ho na dlážky a ostatné necháte na neho. Braava celú podlahu zmyje systematicky a dokonca zapamätá miesta, kde už bola. Súčasťou mopu je dokonca i zabudované GPS zariadenie, ktoré zariadi, že sa mop vráti na to miesto, kde ešte nebol. Poradí si so všetkými druhmi pevných podláh a pracuje tak potichu, že pri ňom môže spať aj malé dieťa.

Stop chemikáliám!

Na to, aby ste sa mohli tešiť z čistého domova, nepotrebujete stráviť hodiny nakupovaním kadejakých čistiacich prostriedkov, ktoré okrem toho, že sľubujú žiarivo čisté povrchy, obsahujú i množstvo nebezpečných chemikálií. Ako sme už naznačili pri oknách, úplne s pokojom sa zaobídete aj s lacným tekutým mydlom, soľou, octom, sódou bikarbónou, olivovým olejom či citrónom. Inšpirujte sa našimi domácimi tipmi.

Zaostrené na drevo

Zmiešajte tri diely olivového oleja a jeden diel octu. Tento domáci prostriedok poskytne vášmu drevenému nábytku nielen čistý a lesklý povrch, ale aj výživu. Keď zasa vymeníte ingrediencie a k dvom dielom olivového oleja pridáte jeden diel octu, vznikne vám vynikajúci čistiaci prostriedok na koženú sedačku.

Nerezový drez ako nový

Neviete si poradiť so svojím nerezovým drezom a nech sa snažíte akokoľvek, špina z neho nechce preč? Vyskúšajte roztokom zo soli a octu. Sami budete prekvapení účinkami.