Nenahraditeľný pomocník v domácnosti – vysávač

Napriek tomu, že éra kobercov už dávno skončila, vysávače sú stále nenahraditeľnými pomocníkmi v domácnocnosti. Prispôsobili sa dobe a hravo si poradia aj s čoraz obľúbenejšími tvrdými podlahami.

Chcete si uľahčiť upratovanie? Určite vám k tomu pomôže nový kvalitný vysávač. V súčasnosti výrobcovia vybavujú svoje vysávače bohatou výbavou, v ktorej nechýbajú viacúčelové hlavice i funkcie. U klasických hlavíc na koberce či podlahy už vo výbave vysávačov nájdeme napríklad i hlavice na vysávanie záclon a závesov, počítačovej klávesnice či domácností, v ktorých nesmú chýbať domáci miláčikovia.

Vnútro je najdôležitejšie

Aj napriek tomu, že vysávače dnes dostávajú čoraz modernejší dizajn, stále platí, že najdôležitejšie je to, čo sa ukrýva vo vnútri. Teda motor a filtrácia. Práve filtrácia má rozhodujúce slovo v tom, či pri vysávaní doma prach len nerozvírime, ale ho i naozaj odstránime. Kvalitné vysávače sú už dokonca vybavené i sedemstupňovou filtráciou, pričom najdôležitejšie sú takzvané HEPA filtre. Vďaka tomu vysávače dokážu zachytiť nielen prach a nečistoty, ale i vírusy, baktérie či cigaretový dym. Pamätajte na to, že čím vyššie číslo, tým je filtrácia účinnejšia.

Sila motora nie je dôležitá len pri aute

Druhým nemenej dôležitým faktorom pri kúpe vysávača je výkon jeho motora. Kedysi ste sa mohli pri týchto prístrojov stretnúť so sacím výkonom, no tento údaj postupne upadá do zabudnutia. Prečo? Je to pomerne neobjektívny údaj. Teraz sa sleduje príkon motora, ktorý sa spravidla pohybuje od 900 do 2000 wattov. V tomto prípade však neplatí priama úmera a vyšší príkon neznamená vyšší výkon. Vysávače, kde je vrecko nahradené cyklónovou kazetou totiž môžu dosiahnuť rovnaký výkon ako vreckové vysávače len s polovičným príkonom.

Vreckový verzus bezvreckový

V posledných rokoch sa rozprúdila debata a vytvorili sa dva tábory v diskusii, či je lepšie zakúpiť si klasický vreckový vysávač, alebo bezvreckový. Treba ale povedať, že bezvreckové vysávače znejú naozaj lákavo, pretože sa nemusíte obávať toho, že by vám doma došli náhradné vrecúška a vy by ste nemohli povysávať. Pri menej kvalitných vysávačoch sa však môže stať, že v ňom nie je dobre zvládnuté tesnenie, a preto sa časť nečistôt dostáva naspäť do bytu. V tomto prípade naozaj siahnite po kvalitných vysávačoch. No a ak sa neviete rozhodnúť, či si vybrať vreckový, alebo bezvreckový, máme pre vás riešenie. Vyberte si kombináciu týchto dvoch, ktorá funguje na princípe, že si ho kedykoľvek prepnete.