Vysávač, ktorý skutočne vysáva

Čo je vysávač, už vieme všetci veľmi dobre. Ale počuli ste už o centrálnom vysávači? Nie? Tak nám teda dovoľte vám predstaviť vysávač, ktorý síce pochádza zo Spojených štátov amerických, ale je čoraz viac obľúbený aj u nás.

 

Už sme vás prezradili, odkiaľ centrálny vysávač pochádza, ale sme vám nepovedali, na čo slúži. V prvom rade je to zariadenie určené pre uľahčenie vysávania. Jeho sústava sa skladá z centrálneho vysávacieho agregátu, zásobníka na nečistoty, zabudovaného potrubia so zásuvkami a vysávacej hadice. A práve vo vysávačovom agregáte je tá finta. Ten je umiestnený v niektorej z miestností z domu, ako je napríklad pivnica alebo garáž. Po celom dome je rozvedená sieť potrubia, ktoré ústia do vysávačových zásuviek. Pri agregáte sa nachádza aj zásobník na nečistoty spolu s filtráciou. Miestnosť, v ktorej je zariadenie inštalované, by mala by kvalitné odvetraná, a to z toho dôvodu, aby nedochádzalo k nerovnováhe tlaku.

 

Špeciálne zásuvky

Zásuvky takéhoto vysávača sú zvyčajne rozmiestnené po dome tak, aby vysávacia hadica bola schopná dotiahnuť do všetkých potrebných miest. Často sa zásuvky len na jednom mieste v dome, a to niektorej zo stredných častí poschodia. Vo veľkých domoch ich však nájdeme aj v jednotlivých izbách.

 

Ako vysávačové zásuvky vyzerajú?

Tvarom aj veľkosťou sa veľmi nelíšia od bežných elektrických zásuviek a spolu s nimi môžu byť umiestnené v rámčeku.

 

V čom spočíva celé čaro centrálneho vysávača?

Tým najhlavnejším z celého systému centrálneho vysávača je sacia jednotka s odlučovačom prachu. Tá by býva umiestnená najčastejšie v suteréne domu alebo v garáži. K sacej časti centrálneho je pripojený potrubný systém, ktorý je rozvedený tak, aby vysávanie bolo čo najviac pohodlné. Tento systém sa končí v špeciálnych zásuvkách, ktorých počet a umiestnenie sa vždy riadi dispozičným riešením vášho domu.

Rozlúčte sa s rozvíreným prachom 
Potrebné je povedať aj to, že na tejto jednotke je umiestnené aj výfukové potrubie, ktorým sa odvádza prefiltrovaný vzduch von z budovy. Čo to znamená? Pomocou hadice centrálneho vysávača tak vysávate prach a iné nečistoty, ktoré prejdú cez potrubný systém do centrálneho vysávača a tam sa všetky nečistoty odlúčia vďaka cyklónovému efektu. Vďaka tomu vo výraznej miere klesá prašnosť pri vysávaní objektu. Je to i z toho dôvodu, že sa späť nedostáva prefiltrovaný vzduch. Žiadny rozvírený prach, ako ho poznáme pri klasických vysávačoch, teda nehrozí.