Vysávač – verný domáci pomocník oslávil 115 rokov!

Vysávač – domáci spotrebič, ktorý ženám uľahčuje upratovanie a muži by ho najradšej videli celý čas zatvorený v škatuli a nikdy nemuseli použiť. I keď muži o sebe vravia, že musia vedieť o všetkých technologických novinkách a vychytávkach, zariadeniam, ktoré uľahčujú upratovanie sa zďaleka vyhýbajú. Preto mnohí iste ani len netušia, že vysávač tento rok oslávil už svoje 115 narodeniny.

 

Ako prvý vysávač uzrel svetlo sveta po prvý raz? Stalo sa tak v roku 1899, kedy občan Spojených štátov amerických John Thurman získal patent na svoj prvý motorový vysávač, ktorý bol na benzínový pohon. Spočiatku však mal tento stroj s vysávaním v dnešnom slova zmysle skutočne málo spoločného. Lepšie by mu v tej dobe pasoval názov prvý motorový čistič kobercov. Odstraňovanie prachu a iných nečistôt z kobercov prebiehalo využívaní tlaku vzduchu a nie saním. Smeti sa zachytávali do plátenného vaku, vysávače vydávali nepríjemný a hlučný zvuk a na vykonávanie tejto činnosti bol potrebný silný a statný chlap.

 

Boom v domácich spotrebičoch

Vynálezca Thurman však vo svojich patentoch nezaháľal a po tomto nasledovali ďalšie dva. Dostal ich v roku 1901 a znovu sa týkali vysávačov. Na prelome 19. a 20. storočie to v inováciách v oblasti elektrických spotrebičov poriadne vrelo. Každý vynálezca si chcel ukrojiť svoj kus z elektronického koláča a vymýšľali všetko možné. Aj nemožné. Vylepšovalo sa všetko. Fotoaparáty, gramofóny či mixéry. Prioritou bolo, aby spotrebiče boli ľahko ovládateľné a prístupné čo najširšej vrstve vtedajšieho obyvateľstva.

 

Nakoniec to vysávač nebol

Thurmanov vysávač bol veľký a tvoril ho benzínový motor, ktorý pozostával z kompresora, trubice a veľkého vaku. Ak si práve predstavujete väčší vysávač, ktorý ovláda statný chlap, máte dosť mylnú predstavu. Na voze ho ťahali kone. Áno, dobre čítate – kone. Vysávacie služby v roku 1903 vynálezca ponúkal za 4 doláre a reklamu mal napríklad aj v novinách. Neskôr však Trumanov vynález ako prvý vysávač zamietli, pretože nefungoval na princípe satia. Nakoniec však i tak nebolo nič stratené. Jeho princíp si našiel uplatnenie napríklad pri fukároch lístia či snehu.